Wybór blachodachówki – co brać pod uwagę?

Wybór blachodachówki

Dach jest ozdobą każdego budynku, ale przede wszystkim powinien zapewniać mu ochronę. Ważne jest, aby wybrać takie pokrycie dachowe, które będzie wyjątkowo wytrzymałe zarówno na negatywne działanie warunków atmosferycznych, jak i korozję.

Pokrycie dachowe musi sprawdzać się w każdych warunkach. Wypróbowane w skandynawskim klimacie blachy dachowe firmy Plannja są odporne na intensywne opady deszczu i śniegu. Co więcej, radzą sobie z silnym wiatrem, zalegającym śniegiem, wysokimi i niskimi temperaturami oraz promieniowaniem UV.

Mocna blacha

Cechą decydującą o trwałości jest wysoka jakość materiału, jaki został użyty do ich wykonania. Pokrycia dachowe powstają z żelaza, które uzyskiwane jest z naturalnie czystych rud występujących w Szwecji. Blacha zostaje zabezpieczona wielowarstwową powłoką ochronną, dzięki czemu charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na ścieranie. Zastosowanie unikalnego systemu Plannja Hard Coat Satyna sprawia, że pokrycie dachowe z blachy sprawdza się w każdych warunkach klimatycznych. Chodzi o wysokiej jakości produkty przeznaczone do krycia dachów: blachodachówki oraz blachy na rąbek stojący. Można je zastosować na każdej powierzchni o nachyleniu większym niż 14 stopni.

Trwałe i łatwe w montażu

W przypadku budynków mieszkalnych i gospodarczych warto zdecydować się na blachodachówkę. W ostatnich latach produkt ten stał się bardzo popularny przede wszystkim dlatego, że bardzo ładnie się prezentuje oraz jest wyjątkowo łatwy w montażu. Firma oferuje sześć rodzajów blachodachówek różniących się od siebie między innymi rozmiarem modułów, które możemy wybierać także pod kątem rozmiaru dachu.

Plannja Regola, Royal, i Regent są produkowane w Szwecji. Profile Regola i Royal posiadają grubszy rdzeń (0,55 mm) i powłokę Plannja Hard Coat 50 Satyna, co pozwoliło na wydłużenie gwarancji do 30 lat. Taki rodzaj pokrycia zapewni trwałość i szczelność naszego dachu przez długie lata.

Plannja Regola – jedyna samonośna blacho dachówka

Plannja Regola to jedyna samonośna blachodachówka dostępna na polskim rynku. Jej parametry techniczne pozwalają na zamontowanie na krokwiach o maksymalnym rozstawie do 1200 mm. Pozwala to na duże oszczędności w zużyciu drewna podczas budowy dachu.

Specjalnie opracowany kształt tego modelu blachodachówki eliminuje stosowanie łat. Panelowa budowa arkuszy umożliwia cięcie blachy w dowolnym miejscu oraz wykorzystanie pozostałej części do zamontowania na dachu. W przypadku dachów skomplikowanych o złożonym kształcie pozwala ograniczyć odpad z 25% do ok. 5%. Samonośną Regolę możemy zastosować na dachach o nachyleniu większym niż 12 stopni.

Uniwersalne rozwiązanie

Do pokrycia dachów o nieregularnym kształcie najlepiej użyć blach na rąbek stojący. Miękki materiał może być w dowolny sposób formowany zarówno na prostych, jak i skomplikowanych dachach. Jego uniwersalność powoduje, że znakomicie się sprawdza zarówno na nowoczesnych, jak i zabytkowych obiektach. W ofercie znajdziemy dwa rodzaje blach na rąbek stojący: Plannja Emka z rdzeniem stalowym lub aluminiowym oraz panel dachowy Plannja Emka Click. Pierwsza z nich znakomicie się sprawdzi na dachach o nachyleniu większym niż 3,6 stopnia, a druga na powierzchniach o spadzie większym niż 8 stopni.

Poddane wielu próbom w Szwecji blachy firmy Plannja z łatwością sprawdzą się także w polskich warunkach.

Ekonomiczne rozwiązania

Do pokrycia prostych dwuspadowych dachów zarówno na budynkach mieszkalnych jak i na gospodarczych najlepiej sprawdzają się blachodachówki o dużej szerokości krycia jak Plannja Scandic, Plannja Rapid, Plannja Smart. Ten ostatni charakteryzuje się subtelnym i symetrycznym profilem tłoczenia. Wszystkie są dostępne w powłokach Plannja Hard Coat Satyna 25 z 12-o letnią gwarancją jak też w powłokach poliestrowych z 10-o letnią gwarancją. Wytwarzane są z nienasyconej żywicy poliestrowej, która jest następnie utwardzana za pomocą dodatków sieciujących i katalizatorów, zawierających dodatki pigmentu i wypełniaczy. Powłoka nanoszona jest na powierzchnię blachy metodą Coil-Coatingu. Charakteryzuje się trwałością i stabilnością koloru. Nominalna grubość powłoki lakierniczej wynosi 30 μm.