Jak uszczelniać membrany dachowe?

Pokrycie dachowe to jeden z newralgicznych punktów, którego szczelność bezpośrednio przekłada się na bilans energetyczny budynku. Konieczne jest zastosowanie profesjonalnych taśm do sklejania i reperacji, które połączą pokrycie w jedną, zwartą całość.

Nawet inwestycja w najlepsze jakościowo materiały nie ochroni wnętrza dachu przed wilgocią i utratą ciepła, jeżeli błąd nastąpi na etapie montażu pokrycia. Konieczne jest zastosowanie specjalistycznych taśm do łączenia membran i folii, których głównym zadaniem jest uszczelnienie połączeń na zakładkach oraz w miejscach łączenia z murem, a dodatkowo naprawa drobnych uszkodzeń powstałych w trakcie transportu czy montażu.

Zastosowanie profesjonalnych taśm klejących pozwala niewielkim kosztem wydobyć wszystkie najlepsze właściwości membrany dachowej. Tak skonstruowane pokrycie stanowi doskonałą ochronę przed wiatrem, utratą ciepła oraz przenikaniem wilgoci do termoizolacji. Specjaliści zgodnie przyznają, że właściwe zastosowanie taśm i klei pozwala zaoszczędzić do 9 proc. zapotrzebowania na ciepło rocznie. Dlaczego? Ponieważ najwięcej ciepła ucieka właśnie przez zawilgocony, a zatem niewłaściwie uszczelniony dach. Dokładne sklejenie membrany zmniejsza ryzyko powstania tzw. mostków termicznych. W efekcie powstaje w pełni zaizolowane, wiatroszczelne pokrycie dachowe odporne na wilgoć i działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Rodzaje taśm

Taśmy dzielą się w zależności od miejsca i celu, do którego będą wykorzystywane. Taśmy jednostronne reperacyjne używane są do klejenia rozdarć powstałych np. w czasie transportu czy montażu. Z kolei na zakładkach stosuje się taśmy jedno- i dwustronne, a na połączeniach z murem, drewnem i kominami – taśmy butylowe.

Zdarza się, że podczas transportu czy montażu dochodzi do mechanicznego uszkodzenia membrany dachowej. W tej sytuacji warto sięgnąć po specjalną folię naprawczą – bardzo przydatny na taką okoliczność, a jednocześnie niedrogi produkt. Taśma powinna charakteryzować się wysoką siłą klejenia, a także być odporna na procesy starzenia i promienie UV. Koszt taśmy jednostronnej np. Delta Multi-Band służącej zarówno do sklejania, jak i reperacji membran o szerokości 50 mm to 60 zł * za 25 mb.

Z taśm dwustronnych przeznaczonych do sklejania membran na zakładkach warto wskazać na produkt Delta Butyl-Band za 43 zł za 15mb.

Do mocowania membran do nierównych powierzchni cegieł, bloczków, zaprawy murarskiej, drewna, metalu i plastiku warto użyć taśmy wstępnie sprasowanej z nasączoną związkami akrylu taśmą klejącą Delta Kom-Band.

Wśród klejów do łączenia membran dostać można Delta Than marki Dorken, który kosztuje 26 zł.

* ceny netto